W 2024 r. w województwie łódzkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarejestrował niemal 1,5 mln zwolnień lekarskich. Przełożyło się to na niemal 18 mln dni absencji spowodowanych czasową niezdolnością do pracy.
Absencja chorobowa jest zjawiskiem dynamicznym, na które wpływają uwarunkowania środowiskowe. Zmienia się też w zależności od pory roku: w okresie jesienno-zimowym zwolnień lekarskich przybywa. W zeszłym roku szczyt wystawionych zaświadczeń przypadał na styczeń i październik.
W I kwartale 2025 r. w województwie łódzkim wystawionych było ponad 435,6 tys. zwolnień lekarskich na blisko 4 mln 900 tys. dni absencji chorobowej. To o ponad 36 tys. więcej zwolnień niż w tym samym kwartale 2024 r. – zauważa Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
W 2024 r. w całym kraju do rejestru zaświadczeń lekarskich trafiło 27,4 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. W sumie dały one 290 mln dni absencji chorobowej.
Z danych ZUS wynika, że w porównaniu z rokiem poprzednim w 2024 r. lekarze częściej wystawiali krótkie zwolnienia. Z tytułu choroby własnej było to 9,5 mln zaświadczeń o długości do 5 dni. W tej puli 1,7 mln stanowiły zwolnienia jednodniowe.
Na co i jak długo chorujemy
Z tytułu chorób własnych lekarze wystawili 24 mln zaświadczeń, na łączną liczbę 276,2 mln dni. Najczęstsze przyczyny niezdolności do pracy pozostają niezmienne od kilku lat. Należą do nich:
•choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej (41,8 mln dni absencji chorobowej),
•choroby układu oddechowego (33 mln dni),
•urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych (32,5 mln dni),
•ciąża, poród i połóg (31,8 mln dni),
•zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (30,3 mln dni),
•jednostki chorobowe związane z COVID-19 (1,7 mln dni).
Na okoliczność opieki nad dzieckiem lekarze wystawili 2,9 mln zaświadczeń, na 11,2 mln dni. Z tytułu opieki nad innym członkiem rodziny było to 0,5 mln zaświadczeń na 2,5 mln dni.
Problemy zdrowotne populacji się zmieniają
Obserwacja absencji dostarcza informacji, które pozwalają monitorować tendencje do występowania konkretnych schorzeń w populacji.
Jedną z zauważalnych zmian jest wzrost liczby zwolnień związanych z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W zeszłym roku z tego tytułu zostało wystawionych ponad 1,6 mln zaświadczeń lekarskich, co stanowiło ponad 7 proc. wszystkich zwolnień. Zdecydowanie częściej otrzymywały je kobiety (61,8 proc.) – informuje rzeczniczka.
Nastąpił także wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec. Zarówno liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tego tytułu, jak i liczba dni absencji chorobowej zwiększyły się ponad 30-krotnie. Dwa lata temu było 200 zwolnień, a rok później liczba ta wyniosła 5,6 tys. Absencje wzrosły z 1,2 tys. dni w 2023 r. do 43,1 tys. w 2024 r.
W związku ze zwiększoną liczbą zwolnień lekarskich wzrosły wydatki na absencję chorobową. W 2024 r. wyniosły one ponad 31 mld zł. W 59 proc. pokrywał je Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, natomiast w pozostałym zakresie wydatki ponosili pracodawcy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
źródło: ZUS