ZUS: mLegitymację na telefonie lub tablecie ma już ponad 145 tysięcy emerytów i rencistów

ZUS: mLegitymację na telefonie lub tablecie ma już ponad 145 tysięcy emerytów i rencistów

Na koniec stycznia ponad 145 tys. emerytów i rencistów pobrało już mLegitymację w aplikacji mObywatel. Najczęściej pobierali ją świadczeniobiorcy z województwa śląskiego, a najrzadziej z województwa podlaskiego i świętokrzyskiego. Mieszkańcy województwa łódzkiego zajęli w tym rankingu siódme miejsce. 

W województwie łódzkim do 27 stycznia, dokument pobrano ponad 7,1 tys. razy. Legitymacje zdecydowanie częściej pobierają kobiety (60 proc.) niż mężczyźni (40 proc.). Najwięcej świadczeniobiorców, którzy pobrali mLegitymację, jest w grupie wiekowej 62-72 lata (ok 60%), następnie w grupie 52-62 lata( 20%) oraz 72-82 lata (10%). Największą grupę wśród świadczeniobiorców, pobierających mLegitymację, stanowią emeryci (84%).

Przypomnijmy, że od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymację emeryta-rencisty.

Z elektronicznej wersji legitymacji mogą skorzystać także ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. Dzięki elektronicznej legitymacji w smartfonie emeryt, rencista może potwierdzić m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących mu ulg i ze zniżek np. na bilety. 

Tradycyjne legitymacje emerytów i rencistów w formie karty plastikowej, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności. Nowi emeryci i renciści, którzy chcieliby otrzymać legitymację plastikową, powinni złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS na formularzu ERL.