wersja testowa serwisu

Zespół pojezuickich obiektów zabytkowych w Rawie Mazowieckiej bierze udział w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku i budowę XXI wieku

Zespół pojezuickich obiektów zabytkowych w Rawie Mazowieckiej bierze udział w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku i budowę XXI wieku

Zespół pojezuickich obiektów zabytkowych w Rawie Mazowieckiej bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".

Historia kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej ma swój początek w latach 1616 – 1622, kiedy to biskup Paweł Wołucki wraz ze swoimi braćmi - Stanisławem, Sebastianem i Filipem ufundowali drewniane kolegium i kaplicę. W latach 1630-1642 Jezuici, sprowadzeni do Rawy już w 1613 roku prze bp. Wołuckiego, wybudowali murowane kolegium i drewniany kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

18 maja 1693 roku arcybiskup lwowski Konstanty Samuel Lipski – brat wojewody rawskiego – Filipa Lipskiego, położył kamień węgielny pod nowy murowany kościół, którego fundatorem był arcybiskup gnieźnieński prymas Polski Teodor Potocki, który to w 1730 roku konsekrował ukończony kościół, nadając mu wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Od 2013 roku Proboszczem Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej jest ks. Bogumił Karp, który mając na uwadze zły stan budynków kościoła i kolegium podjął się trudu rewitalizacji obiektu. Pierwsze prace ruszyły w 2016 roku, a cała rewitalizacja zakończyła się kilka miesięcy temu.

Efekt prac został zgłoszony do Ogólnopolskim Konkursie Otwartym "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Aktualnie trwa jego pierwszy etap, w ramach którego internetowo można głosować na dane zgłoszenie. My oczywiście zachęcamy do oddania głosu na zespół pojezuickich obiektów zabytkowych w Rawie Mazowieckiej. Można to zrobić w TYM MIEJSCU.

Na prawdę warto poświecić chwilę, aby zagłosować. Jeśli nie jesteście Państwo przekonani, zachęcamy do obejrzenia naszego materiału filmowego, który zamieszczamy poniżej: