Za nami policyjny Dzień Kobiet w Kurzeszynie

255-166031
fot. KPP w Rawie Mazowieckiej

Już po raz kolejny policjanci z Rawy Mazowieckiej postanowili uczcić święto płci pięknej w sposób wyjątkowy. Co prawda nie było kwiatów, ale za to warsztaty z samoobrony, pierwszej pomocy, wszystko po to, aby mieszkanki gminy Rawa mogły czuć się bezpiecznie.

Ostatni Policyjny Dzień Kobiet odbył się w Rawie Mazowieckiej, tym razem postanowiliśmy wspólnie z Urzędem Gminy Rawa Mazowiecka oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Matyldowie na zorganizowanie tego święta w Szkole Podstawowej w Kurzeszynie. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z dzielnicowym asp. sztab. Grzegorzem Zajączkowskim, który wyjaśnił paniom jak wygląda procedura niebieskiej karty w przypadku przemocy w rodzinie. Gdzie udać się po pomoc, kiedy taka sytuacja ma miejsce. Tłumaczył, że przemoc często nie jest jednorazowym aktem. Zwykle jest to proces i ma tendencje do powtarzania się. Niezatrzymana przemoc narasta, dlatego świadek przemocy to również bardzo ważna osoba. Często jest to jedyna osoba, która może pomóc ją przerwać. Mówił paniom, że jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, czy w rodzinie dzieje się coś złego, lepiej zadzwonić i powiadomić odpowiednie służby niż pozostać obojętnym. Osoby będące świadkami użycia przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję. Przypomniał także paniom o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda.

Kolejnym punktem wydarzenia były warsztaty z samoobrony poprowadzone przez specjalistę, instruktora taktyk i technik interwencji z wydziału kadr i szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi komisarza Tomasza Pawlaka. Policjant przekazał paniom wiele cennych uwag. Uczestniczki zajęć mimo dużego wysiłku fizycznego chętnie ćwiczyły chwyty i kopnięcia oraz uwalnianie się z uchwytów napastnika. Na koniec zajęć były zmęczone ale szczęśliwe.

Uczestniczki spotkania miały także okazję zapoznać się z pierwszą pomocą przedmedyczną. Do ćwiczeń służyły fantomy osób dorosłych i dziecka. Wiele z pań po raz pierwszy w życiu miała okazję zobaczyć jak należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Na koniec przedstawicielka rawskiego szpitala powiedziała o programach zdrowotnych jakie ma do zaoferowania szpital oraz o opaskach monitorujących czynności życiowe dla seniorów.

Policyjny Dzień Kobiet wpisał się także w akcję promocji zawodu policjanta. Przygotowaliśmy ulotki. W trakcie całego wydarzenia chętni mogli również podpytać funkcjonariuszy o ich codzienne obowiązki i kryteria, jakie należy spełnić, by rozpocząć służbę.

Atmosfera, przez cały czas była wyśmienita. Mimo zmęczenia i potu na skroniach, na twarzach pań cały czas gościł uśmiech i zadowolenie. Mieszkanki powiatu rawskiego jednogłośnie stwierdziły, że w przyszłym roku także będą uczestniczyły w tego typu zajęciach.

źródło: KPP w Rawie Mazowieckiej

Zobacz materiał filmowy: