Wyłudzenia na kod blik coraz bardziej popularne. Rawscy policjanci przestrzegają

260-165001_mo_20230307-081331_1

Policjanci z Rawy Mazowieckiej ostrzegają przed oszustwami przy płatnościach przez telefon komórkowy. Wiele osób zgłasza, jak za pomocą komunikatorów społecznościowych zostały wyłudzone kody płatności. Oszuści podszywają się pod znajomych na portalach i piszą pilną prośbę o pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konto osoby oszukanej.

Policjanci z Komendy Policji w Rawie Mazowieckiej w ostatnim czasie coraz częściej są powiadamiani o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. 

- Oszuści podszywają się pod osobę znajomą, którą mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Wysyłają nam wiadomość, że przydarzyła im się trudna sytuacja np: zgubiony portfel, skradziona torebka, brak pieniędzy na powrót do domu, daleki wyjazd i brak karty płatniczej itp. Znajomy obiecuje, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia albo następnego - mówi mł. asp. Agata Krawczyk. - Oszust nigdy nie prosi o dużą sumę. Zazwyczaj jest to kilkaset złotych. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu". To zajmuje zaledwie kilka minut, a kod wystarczy żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

Policjanci przestrzegają – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę nie działajmy pochopnie. Trzeba sprawdzić czy osoba, która do nas napisała rzeczywiście potrzebuje naszej pomoc. W takiej sytuacji najlepiej do tej osoby zadzwonić.

- Wielokrotnie spotykamy się z informacjami, na portalach społecznościowych, kiedy ktoś informuje swoich znajomych, że nie wysyła do nikogo prośby o pożyczkę. Świadczy to o tym, że właściciel konta ma wiedzę, że ktoś w jego imieniu stara się wyłudzić od innych pieniądze. Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Bądźmy ostrożni! - dodaje mł. asp. Agata Krawczyk.