Wojewódzki Dzień Sołtysa, obchody odbędą się w kilku miejscach. Trwa rejestracja uczestników

sotys
fot. Tomasz Grala

11 marca to Dzień Sołtysa. Tego samego dnia rozpoczną się wojewódzkie obchody tego święta, które odbędą się w sześciu miejscach w Łódzkiem: w Sieradzu, Oporowie (pow. kutnowski) i Kraśnicy (pow. opoczyński) (11.03) oraz w Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim i Zgierzu (25.03).

W województwie łódzkim mamy ponad 4,5 tysiąca sołtysów, czyli gospodarzy swoich miejscowości. Wydarzenia organizowane przez samorząd województwa łódzkiego to wyjątkowa okazja, aby podziękować sołtysom za ich społeczną pracę i zaangażowanie w rozwój swoich wsi. Do wspólnego uczczenia Dnia Sołtysa wszystkich sołtysów zaprasza Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

- Chcemy wam podziękować, za to że jesteście, za waszą codzienną pracę. Dla swoich mieszkańców sołtys to najważniejsza osoba w sołectwie, sąsiad, na którym zawsze można polegać. Dla nas sołtys to partner we wspólnym działaniu na rzecz rozwoju całego regionu – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Wojewódzkie obchody Dnia Sołtysa odbędą się w dwóch terminach - 11 i 25 marca. Każde z tych spotkań będzie doskonałą okazją do rozmowy i wymiany doświadczeń. Już w najbliższą sobotę, 11 marca, marszałek Grzegorz Schreiber spotka się z sołtysami w Sieradzkim Centrum Kultury, gdzie na gości będzie czekał poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabraknie również koncertów – wystąpią Mateusz Mijal, Krystyna Giżowska oraz Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Doliny Grabi.

Wydarzenia integrujące sołtysów odbędą się w najbliższą sobotę także w Domu Ludowym w Kraśnicy (pow. opoczyński) i w zamku w Oporowie (pow. kutnowski) – tu Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego jest współorganizatorem obchodów.

Z kolei 25 marca sołtysi będą świętować w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu.

Na wydarzenia obowiązuje rejestracja on-line. Link do zapisów: https://elodzkie.pl/wydarzenia/wojewodzki-dzien-soltysa-2023/