wersja testowa serwisu

Władze Powiatu Sieradzkiego złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym „Warszawie – miastu niepokonanemu"

powstanie_warszawskie

Władze samorządowe Powiatu Sieradzkiego złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym „Warszawie – miastu niepokonanemu", oddając w ten sposób hołd powstańcom, którzy 1 sierpnia 1944 r. stanęli do nierównej walki z niemieckim okupantem.

Wiązanki złożyli przedstawiciele Zarządu Powiatu – wicestarosta sieradzki Kazimiera Gotkowicz i członek Zarządu Powiatu Tomasz Baliński, a także przewodnicząca Rady Powiatu Sieradzkiego, Olga Kołoszczyk.

Uroczystość pod pomnikiem rozpoczęła się punktualnie o godzinie „W" (godzinie wybuchu powstania), czyli o 17:00. Okolicznościowe przemówienie wygłosił zastępca prezydenta Sieradza Rafał Matysiak.


Już po raz drugi z rzędu w obchodach nie uczestniczyła Halina Kolińska, jedyna żyjąca sieradzanka, która wzięła udział w powstaniu warszawskim. Urodzona w Śremie, w czasie powstania była dowódcą łączniczek w północnym śródmieściu. Kolportowała prasę podziemną, transportowała broń, brała udział w akcjach zwiadowczych. Należała do 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej „Żbik" IV zgrupowania Armii Krajowej „Gurt". Nosiła pseudonim „Średzka". Po upadku powstania trafiła do niemieckiej niewoli. Po wojnie wróciła do kraju, skończyła studia farmaceutyczne i została skierowana do pracy w Sieradzu. Podeszły wiek i związane z nim choroby nie pozwoliły jej uczestniczyć w tegorocznych obchodach.

76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego Powiat zaakcentował również w inny sposób. Od kilku dni na północnej ścianie budynku Starostwa Powiatowego w Sieradzu znajduje się baner, upamiętniający walki na ulicach stolicy. Z kolei na przeciwległej ścianie, od strony południowej, 1 sierpnia wieczorem przez kilka godzin wyświetlona była kotwica – symbol Polski Walczącej.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Sieradzu