wersja testowa serwisu

W Rawie Mazowieckiej odbędzie się "Detalowy spacer architektoniczny"

Zrzut-ekranu-2021-10-07-o-16.08.53

W czwartek, 21 października w godz. 14:00 - 16:00 Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zaprasza na Detalowy spacer architektoniczny. Na ten wyjątkowy spacer mogą wybrać się wszyscy chętni, a w szczególności nauczyciele, animatorzy, edukatorzy, pasjonaci lokalnego dziedzictwa.

- Co to znaczy: detalowej? Będziemy oglądać budynki i przestrzeń pomiędzy nimi szukając charakterystycznych szczegółów – detali architektonicznych. To fragmenty wykończenia budynku – klamki, sposób ułożenia cegieł, dekoracje balustrad czy płotów. To, co czasem wydaje się niekonieczne, a jednak istnieje - informują organizatorzy.

Powody stosowania detali są różne. Niektóre pełnią funkcję użytkową, pomagając zabezpieczyć lub wzmocnić budynek. Inne stosowane są dla dekoracji lub po to, by podkreślić najistotniejsze części budowli – wejście, okna, narożniki czy zwieńczenie.

Detale mogą też odsyłać do dawnych lub współczesnych wierzeń religijnych czy przesądów, opowiadać historię właściciela budynku, a nawet reklamować oferowane przez niego usługi. Na potrzeby wycieczki przyjmujemy szeroką definicję detali, włączając do ich grona wszystkie znaczące szczegóły.

- Mamy nadzieję, że dzięki spacerowi zobaczycie swoją okolicę nowymi oczami. To jedna z magicznych umiejętności detalu – otwiera oczy na to, czego dotychczas nie widzieliśmy. Zdobyte informacje mogą posłużyć podczas podczas zajęć edukacyjnych z najmłodszymi, którzy dzięki Wam mogą stać się wrażliwymi na otaczające ich piękno. Do zobaczenia na trasie już 21 października! Chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt - drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefoniczną 46 815 47 11 - dodają organizatorzy.

Spacer jest organizowany przez Łódzki Dom Kultury wraz z Miejskim Domem Kultury w Rawie Mazowieckiej w ramach projektu "Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych - II edycja". Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przewodniczki:

Maria Nowakowska - właścicielka marki "Łódzki detal", popularyzatorka dziedzictwa i animatorka kultury, dyrektorka międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest.

Joanna Ufnalska - mgr ekonomii, posiada doświadczenie w pracy w organizacji pozarządowej skierowanej na działania miękkie w przestrzeni miejskiej. Autorka i organizatorka gier miejskich od 2011 roku do chwili obecnej (łącznie około 140 przeprowadzonych gier)".