Najważniejsze wideo w erw24

Rozpoczyna się Rok Reymonta w Łódzkiem

ca6777f24c78b6718a0d120edb00942c_XL

W rok 2025, którego Władysław Reymont jest patronem, samorząd województwa łódzkiego wchodzi konkursem. Można się ubiegać o pieniądze na działania promujące postać i twórczość noblisty.

30 grudnia rozpoczął się nabór wniosków o dotacje na działania promujące dorobek literacki Władysława Reymonta, ale także Stefana Żeromskiego.

- W 2025 roku przypada setna rocznica śmierci pisarzy. Celem konkursu jest prezentacja sylwetek i dorobku artystycznego obu autorów - mówi Małgorzata Kania, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego.

Przypomnijmy, że Władysław Reymont jest także jednym z patronów roku 2025, obok Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, księdza profesora Józefa Tischnera i reżysera Wojciecha Jerzego Hasa. Tak zdecydował Senat RP.

- Jeśli przejrzy się biografię Władysława Reymonta, można postawić tezę, że nie ma wśród polskich województw takiego, które miałoby większe prawo, niż Łódzkie, do twierdzenia, że to nasz pisarz, nasz noblista - mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

Reymont urodził się w Kobielach Wielkich, w pobliżu Radomska. W naszym województwie, wychował się i pracował. Na szlaku Reymonta są m.in.: Gidle, Kobiele Wielkie, Tuszyn, Rogów, Będków, Piotrków Trybunalski, Skierniewice. W Łódzkiem przyszły noblista rozpoczął karierę literacką, a miejsca, w których przebywał, miały znaczący wpływ na jego literaturę. Najważniejsze tytuły w jego twórczości „Ziemia obiecana" i „Chłopi" zainspirowane zostały jego pobytem w Łodzi i w Lipcach pod Łowiczem, nazywanych dziś Reymontowskimi.

- Chcemy, aby zainteresowanie Reymontem, które obserwujemy w ostatnich latach, jeszcze się wzmogło. To promocja dobrej, uznanej na świecie literatury, ale także szansa na promocję naszego województwa. Na przyciągnięcie do nas turystów, którzy chcieliby podążyć szlakiem Reymonta po Łódzkiem - dodaje marszałek Joanna Skrzydlewska.

Wnioski o pieniądze mogą składać organizacje pozarządowe, w tym fundacje i stowarzyszenia. W puli jest 300 tysięcy złotych. Maksymalna kwota dotacji wynosi 40 tys. zł. Wymagany udział własny to 10 procent kosztów realizacji zadania. Oferty można składać do 30 stycznia 2025 roku.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi