Rawa Mazowiecka: Uczczono pamięć asp. Stanisława Ręgowskiego

274-415897_g
fot. mł. asp. K.Król.

W Rawie Mazowieckiej odbył się uroczysty apel z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej i posadzenia "Dębu Pamięci" poświęconemu aspirantowi Stanisławowi Ręgowskiemu, Policjantowi Policji Państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanisław Ręgowski był funkcjonariuszem Policji Państwowej Województwa Śląskiego. Urodził się 21 kwietnia 1898 roku w Zawadach, był synem Walentego i Marianny z Bedełków. W czasie I wojny światowej, jako żołnierz, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1924 roku, gdy miał 26 lat, wyjechał na Śląsk w poszukiwaniu pracy i stabilizacji życiowej. Tam został przyjęty do autonomicznej Policji Województwa Śląskiego. Po ukończeniu kursu dla posterunkowych pełnił służbę na posterunkach w Giszowcu i Pawłowie, a w 1930 roku został przeniesiony do komisariatu w Kończycach. Ożenił się z Weroniką a w 1931 roku przyszedł na świat ich syn Leszek a w marcu 1939 roku urodziła się córka Lidia.

We wrześniu 1939 roku wraz z innymi policjantami śląskimi został wzięty do niewoli. Trafił do obozu w Ostaszkowie, gdzie umieszczano ludzi uważanych przez NKWD za szczególnie niebezpiecznych. Wiosną 1940 roku przewieziono go do Kalinina obecnego Tweru, gdzie wraz z innymi współwięźniami Stanisław Ręgowski został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy. 7 października 1949 roku został uznany za zmarłego. Pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na stopień aspiranta Policji Państwowej. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Uroczystość poprzedzona została Mszą Świętą, koncelebrowaną, której przewodniczył biskup diecezji łowickiej ksiądz Wojciech Osiala.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz symbolicznego posadzenia „Dębu Pamięci" dokonał Pan Andrzej Monarski, wnuk zamordowanego przez NKWD w 1940 roku aspiranta Stanisława Ręgowskiego. Pod korzeniami żywego pomnika pamięci została symbolicznie złożona ziemia przywieziona z miejsca pamięci, Polskiego Cmentarza wojennego w Miednoje, gdzie spoczywa asp. Stanisław Ręgowski. 

W imieniu Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka wieniec złożył insp. Robert Horosz. Po złożeniu kwiatów wybrzmiała melodia "Śpij Kolego". W uroczystości brali udział także udział:
Rodzina asp. Stanisława Ręgowskiego:
- córka Pani Lidia Monarska wraz z mężem Panem Sławomirem
-wnuki Pan Robert Monarski oraz Pan Andrzej Monarski.

Dodatkową częścią uroczystości była wystawa zdjęć zatytułowanych: „Na nie ludzkiej ziemi", wykonanych przez śp. asp. Aleksandra Załęskiego. Zdjęcia wykonane były w trakcje ekshumacji Policjantów Policji Państwowej zamordowanych w 1940 w Miednoje. Pomysłodawcą wystawy był Pan Marek Kowalik.

Źródło: Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP