wersja testowa serwisu

Powiat rawski: Podawał się za "wnuczka”, seniorzy nie dali się jednak zwieść!

255-139400
fot. KPP w Rawie Mazowieckiej

Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby wykorzystując ich wrażliwość i ufność. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, dziadków i rodziców. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny, policjantów czy pracowników rożnych organizacji. 

W miniony piątek, 19 listopada 2021 roku w godzinach popołudniowych do kilku starszych mieszkańców powiatu rawskiego na telefon stacjonarny dzwonił mężczyzna, podający się za ich wnuczka i informował, że spowodował wypadek.

- Twierdził, że potracił na pasach kobietę w ciąży, która jest w stanie ciężkim i może umrzeć. Prosił o pożyczkę pieniędzy, aby wpłacić kaucję w przeciwnym razie miał być zatrzymany - mówi mł. asp. Agata Krawczyk z KPP w Rawie Mazowieckiej. - Czujni seniorzy na szczęście zorientowali się, że rozmawiają z oszustem. Kilku z nich od razu do słuchawki oświadczyło, że z oszustami nie będą rozmawiać. Inni kontaktowali się z bliskimi, którzy utwierdzali ich w przekonaniu, że rozmawiali z oszustem. Seniorom gratulujemy czujności, a ich rozsądne zachowanie zasługuje na pochwałę.

Pamiętajmy!!!

Oszuści wybierając swoje ofiary często posługują się książkami telefonicznymi. Telefonują na wybrany numer po czym rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Później „krewny" opowiadając wymyśloną historię prosi o pożyczkę. Gdy udaje się ją uzyskać, oszust informuje, że nie może osobiście odebrać pieniędzy i podaje sposób przekazania gotówki.

Często też przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka". W rzeczywistości dzwoniący są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z Policją. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa.

Prawdziwi policjanci nigdy żnie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz CBŚ, czy prokurator i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod 112 po prawdziwych policjantów.