Sześć osób, w tym policjanta i urzędnika, zatrzymali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji. To efekt prowadzonego śledztwa w sprawie przekraczania uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi.
Jak zaznacza CBA, postępowanie dotyczy czynów związanych z przekroczeniem uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych popełnionych w roku 2020.
- W toku prowadzonego śledztwa wyodrębniono kilka wątków, w tym dotyczący przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych oraz ujawniania informacji przez osoby, które zapoznawały się z nimi w związku z pełnionymi funkcjami - czytamy w komunikacie CBA.
Jak przekazuje jednostka, funkcjonariusz policji oraz jeden z urzędników gminnych usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień przez ujawnianie osobom nieuprawnionym informacji, które uzyskali dzięki pełnionym funkcjom. Z kolei czterem przedsiębiorcom zarzucono podżeganie do tych przestępstw. Śledczy nie ujawniają ani o jakie informacje chodzi ani nie precyzują o urzędnika, której gminy i policjanta, której komendy chodzi. Pewnym jest, że zatrzymania podejrzanych miały miejsce na terenie województwa łódzkiego i że w toku czynności dokonano tymczasowego zajęcia mienia podejrzanych w łącznej kwocie ponad 80 000 zł..
- W wyniku przeszukania miejsc zamieszkania osób zatrzymanych, zabezpieczono dokumentację oraz elektroniczne nośniki danych, mogące stanowić materiał dowodowy w sprawie - wyjaśnia Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Policjant i urzędnik jednej z gminnych jednostek budżetowych usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień poprzez ujawnienie określonych informacji osobom nieuprawnionym, natomiast pozostałym podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące podżegania do tych przestępstw.
Wobec pięciu podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci: dozorów policji połączonych z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazów opuszczania kraju. Dodatkowo funkcjonariusz policji został zawieszony w wykonywaniu obowiązków służbowych.
- To pierwsze tego typu czynności procesowe w prowadzonym postępowaniu, ale sprawa ma charakter rozwojowy - podsumowuje zespół prasowy CBA.