wersja testowa serwisu

Policjanci z Rawy Mazowieckiej apelują: Działkowiczu, nie daj się okraść!

Policjanci z Rawy Mazowieckiej apelują: Działkowiczu, nie daj się okraść!

Policjanci przypominają o podstawowych sposobach zabezpieczenia altanek oraz innych obiektów gospodarczych przed złodziejami. Wiosna to najczęściej czas wielkich porządków i przygotowania terenu ogrodów działkowych do rekreacyjnego spędzania czasu w cieplejsze dni. Szabrownicy tylko czekają na chwilę naszej nieuwagi.

Dużymi krokami zbliżamy się do weekendu majowego, coraz cieplejsze i słoneczne dni zachęcają do spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu. Właściciele działek już rozpoczęli prace lub też rekreacyjnie spędzają czas na swoich ogródkach działkowych. Niestety to również czas, w którym często uaktywniają się działkowi złodzieje. Pozostawiony wartościowy sprzęt staje się dla nich łatwym i cennym łupem. Dzielnicowi wyszli naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i dlatego też przemierzają ogródki działkowe rozmawiając o tym jak ustrzec się przed wizytą nieproszonych gości, a także zminimalizować ryzyko kradzieży czy dewastacji. Mundurowi przypominają o właściwym zabezpieczeniu posiadanego mienia, tym samym zachęcają działkowiczów do stosowania się do kilku podstawowych zasad ostrożności.

Powinniśmy zacząć od zamykania kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w altanach. Kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe powinniśmy dobrze zabezpieczyć przed rabusiami. Dobrze jest też oznaczyć je w sposób trwały, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zachować wszystkie dokumenty gwarancyjne. Wartościowe narzędzia należy umieścić w miejscu niewidocznym. Pamiętajmy, aby altankę zabezpieczyć w atestowane zamki i drzwi oraz kraty w oknach. Każda trudność w pokonywaniu przeszkód może zniechęcić włamywacza.

Nie zapominajmy, że złodziej może wejść na działkę, także wtedy gdy na niej przebywamy i niezauważalnie pozbawić nas wartościowych rzeczy. Ważne jest by w trakcie wykonywania prac porządkowych nie pozostawiać w otwartych altanach pieniędzy, dokumentów i kluczy. W takich sytuacjach niezastąpiony jest również zaprzyjaźniony sąsiad, który zwróci uwagę na teren naszego ogrodu i na to czy nie przebywają na nim podejrzane osoby.

źródło: KPP w Rawie Mazowieckiej