Pół miliona złotych dla rodzin. Samorządy mogą już zgłaszać projekty

shutterstock_1917546617
fot. Shutterstock

Samorządy mogą już ubiegać się o pieniądze na organizację warsztatów, półkolonii i pikników rodzinnych. Ale nie tylko. Liczą się ciekawe i wartościowe pomysły. Województwo Łódzkie wspiera rodziny. Do wzięcia jest pół miliona złotych. Właśnie wystartowała trzecia edycja konkursu pod nazwą „Samorząd przyjazny rodzinie 2023." Projekt skierowany jest do gmin i powiatów.

- W tegorocznej puli dotacji jest 100 tys. złotych więcej niż przed rokiem. Zależy nam na pobudzeniu samorządów do działań wspierających rodziny – podkreśla Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego – Mamy nadzieję, że gminy i powiaty, które wezmą udział w konkursie, będą później chciały same, już własnymi siłami, kontynuować działania. Tak się działo w poprzednich latach. I to bardzo nas cieszy.

Do konkursu można zgłaszać projekty, których wartość nie przekracza 100 tys. zł. Powinny być to wartościowe inicjatywy wspierające rodzinę. Wszystkie pomysły mają zostać zrealizowane do końca roku. Ważne, by działania trafiły do środowisk przeżywających trudności wychowawcze oraz wzmacniały rolę i funkcję rodziny. Dotację może też przeznaczyć na wsparcie poszukiwań kandydatów do prowadzenia rodzinnych form pieczy zastępczej. Zgłoszenia do konkursu przyjmuje Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Wnioski można składać do 3 marca 2023 roku.

W poprzednich edycjach konkursu wygrywały bardzo ciekawe i ambitne propozycje. W powiecie łowickim projekt skierowano do dzieci umieszczonych w rodzinnej pieczy zastępczej, m.in. z dysleksją, z dysgrafią, nadpobudliwością psychoruchową, ADHD, zespołem Aspergera i z FASD. Zorganizowano masaże terapeutyczne oraz hipoterapię, czyli jazdy konne. Zgierz utworzył Specjalistyczny Punkt Konsultacyjny Wspierania Rodziny. Można było tam skorzystać z porad takich specjalistów jak terapeuta rodzinny, mediator, prawnik, terapeuta uzależnień, psycholog, logopeda oraz pedagog.

W Makowie projekt był skierowany do osób, które mogą czuć się wykluczone w czasach mocno rozpowszechnionych nowoczesnych technologii. Zorganizowano kino objazdowe 7 D, kino plenerowe oraz wykłady o motywacji, samorealizacji i możliwości rozwoju. Gmina Sokolniki przeprowadziła m.in. warsztaty z tworzenia bajki terapeutycznej. Zorganizowała też konkurs plastyczny „Ekorzeźba", który uczył świadomości ekologicznej. Prace były wykonywane przez rodziców i dzieci z materiałów wtórnych. Bełchatów zorganizował warsztaty kulinarne dla rodziców i dzieci. Były zdrowe śniadania i przekąski. W warsztatach uczestniczyły rodziny objęte wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie. Powiat kutnowski za pieniądze z dotacji zaprosił wychowanków pieczy zastępczej na piknik rodzinny na pożegnanie lata.

O tym, jakie projekty zostaną zrealizowane w tej edycji konkursu, przekonamy się już niebawem.

Więcej informacji o konkursie: https://bip.rcpslodz.pl/a,237,zarzad-wojewodztwa-lodzkiego-oglasza-nabor-wnioskow-o-udzielenie-z-budzetu-wojewodztwa-lodzkiego-pomocy-finansowej-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-wojewodztwa-lodzkiego