Po ponad 2 latach żegnamy się z COVID-19! Minister Zdrowia: "Epidemia przechodzi w endemię"

Po ponad 2 latach żegnamy się z epidemią COVID -19! Minister Zdrowia: "Epidemia przechodzi w endemię"
MZ Twitter

W piątek, 6 maja szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że 16 maja w Polsce zostanie zniesiony stan epidemii. Ten został ogłoszony w marcu 2020 roku z powodu koronawirusa. Minister zdrowia dodał jednak, że od tego dnia będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. - To symboliczny ruch, który oznacza, że zamiast czerwonego światła na sygnalizatorze mamy światło pomarańczowe - mówił Niedzielski podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami.

Minister zdrowia wyjaśniał, że resort ciągle i stale monitoruje liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Od kilku tygodni te wskaźniki utrzymują się wyraźnie poniżej tysiąca, co oznacza kontynuację spadków zakażeń COVID-19. Dlatego w Ministerstwie Zdrowia zapadła decyzja o zniesieniu stanu epidemii w Polsce i przekształceniu go w stan zagrożenia epidemicznego

- To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko, mówiąc symbolicznie, przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku - zaznaczył na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Powoli epidemia zdąża w kierunku endemii, do sytuacji endemicznej, czyli takiej, w której oczywiście wirus jest cały czas w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia (…), wyraźną liczbę osób, które przechorowują czasem bezobjawowo infekcję, ta endemia nie stanowi już takiego zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego - wyjaśniał na konferencji minister Adam Niedzielski.

Przypomnijmy, stan epidemii w Polsce obowiązywał dokładnie od 20 marca 2020 roku. Zgodnie z zapisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Od 28 marca zaniesiony został obowiązek używania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, wyjątek od tej reguły stanowiły budynki w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz apteki. Znacząco zmieniły się także zasady jeśli chodzi o izolację i kwarantannę z powodu COVID -19 - wycofano się z jej obowiązki. Zlikwidowano także oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19. Z kolei od 1 kwietnia zmieniły się także m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. Więcej o tym temacie w artykule >>>COVID-19, jak grypa. Od 1 kwietnia rewolucja w testowaniu, leczeniu i finansowaniu. Co to oznacza dla pacjentów?