wersja testowa serwisu

Pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Bełchatowie

Pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Bełchatowie

Bełchatowianie oddali hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim. Jak co roku, dokładnie o godz. 17:00 w mieście zawyły syreny, a mieszkańcy zatrzymali się na chwilę, by w zadumie uczcić bohaterów 1944 roku. Chwilę potem złożono także kwiaty pod Pomnikiem Bełchatowian przy kościele farnym.

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie. Walka z okupantem trwała 63 dni i zakończyła się kapitulacją 3 października. Mimo tego, że w wyniku toczonych bojów zginęło około 17 tys. powstańców i ponad 150 tys. cywilów a sama stolica legła w gruzach, Powstanie Warszawskie jest symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.

Miejskie obchody 76. rocznicy tamtych wydarzeń odbyły się przed kościołem pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościuszki. Mieszkańcy spotkali się 5 minut przed godziną „W". Punktualnie o 17:00 zawyły syreny alarmowe, a miasto zatrzymało się, by w ten symboliczny sposób oddać hołd poległym i ocalałym powstańcom. Po odśpiewaniu hymnu, wspólnej modlitwie i wysłuchaniu okolicznościowych przemówień, uczestnicy uroczystości wraz z prezydentem Bełchatowa Mariolą Czechowską, wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem Politańskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Bełchatowie Piotrem Wysockim złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bełchatowian.

- Mamy olbrzmymi luksus życia w dobie pokoju. Gdyby nie powstańcy warszawscy, gdyby nie żołnierze września 1939 roku, gdyby nie przedstawiciele podziemia antynazistowskiego i antykomunistycznego, być może tego luksusu byśmy nie mieli. Powstanie Warszawskie uczy nas patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i poszanowania tradycji. Składając kwiaty dajemy świadectwo temu, jak ważne są dla nas wartości, o jakie z bezgranicznym poświęceniem przed 76 laty walczyli powstańcy - mówił wiceprezydent Łukasz Politański.

>>> Zobacz: fotogaleria z obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Od lat stałym punktem uroczystości upamiętniających powstanie jest ustawienie w centrum miasta drewnianych krzyży. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa, postawione one zostały tylko przez budynkiem Urzędu Miasta. Przechodzącym obok mieszkańcom członkowie Centralnego Archiwum Strzeleckiego rozdawali ulotki stylizowane na kartę z kalendarza z datą 1 sierpnia 1944 r, na których zawarto najważniejsze informacje o Powstaniu Warszawskim.

Źródło: Miasto Bełchatów