wersja testowa serwisu

Oszuści grasują w regionie, wiele zgłoszeń do rawskich policjantów. Mundurowi ostrzegają

telefon-komputer-reka

Policjanci z Rawy Mazowieckiej coraz częściej otrzymują informację od pokrzywdzonych mieszkańców powiatu o oszustwach w celu przejęcia środków finansowych. Funkcjonariusze ostrzegają przed aktywowaniem nieznanych linków, czy instalowaniem aplikacji, które pozwolą przestępcom na przejęcie kontroli nad kontami bankowymi.

W ostatnim czasie policjanci odnotowują coraz więcej zgłoszeń o oszustwach, który polegają na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. Czas pandemii i związane z nią ograniczenia kontaktów osobistych spowodowały znaczne przeniesienie do internetu wielu codziennych aktywności. Dlatego też oszuści przenieśli swoją działalność na portale internetowe.

- W ubiegłym tygodniu zgłosił się do komendy policji mężczyzna zawiadamiający o stracie z konta znacznej kwoty pieniędzy. Powiązał to z faktem, że jego małżonka na jednym z portali chciała sprzedać sukienkę. Skontaktował się z nią oszust podszywający się pod osobę zainteresowaną kupnem wystawianego towaru. Udając potencjalnego klienta zaoferował zapłatę wysyłając specjalny link – w którym należało podać login i hasło do własnego konta bankowego. W ten sposób doszło do utraty danych poufnych, które posłużyły do przechwycenia oszczędności - informuje mł. asp. Agata Krawczyk.

Inne ze zgłoszeń dotyczy utraty znacznej kwoty pieniędzy, poprzez inwestycję w kryptowaluty Bitcoin. Oszuści wykorzystując fałszywe serwisy internetowe, podszywają się pod pośredników i oferują ułatwienia w inwestowaniu. Przestępcy nakłonili mieszkańca Rawy Mazowieckiej do przekazania pieniędzy, obiecując wysokie i szybkie zyski bez ryzyka.

- Przez kilka miesięcy oszuści obiecywali mu pomoc przy inwestowaniu. Po wypełnieniu formularza kontaktowego, z mieszkańcem Rawy Mazowieckiej skontaktował się fałszywy konsultant, który wyjaśnił, jak działa strona i jak w szybki sposób można zarobić. Mężczyzna postępując zgodnie ze wskazówkami oszusta zainstalował programy, za pomocą których oszuści przejęli kontrolę nad jego bankowością elektroniczną. Ostatecznie zamiast zysków, przestępcy zaciągnęli na konto pokrzywdzonego pożyczki na kilkadziesiąt tysięcy złotych - dodaje mł. asp. Agata Krawczyk.

Policjanci apelują, aby korzystając z obecnych technologii stale pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w sieci i zapewniać ochronę swoich danych oraz za każdym razem weryfikować tożsamość osób, które kontaktują się z prośbą o pieniądze czy inne dane. Każde zdarzenie lub próbę wyłudzenia zgłoś w najbliższej jednostce Policji lub zadzwoń na 112.

Dodatkowo każdy może zgłosić stronę, co do jakiej ma podejrzenie, że może wyłudzać dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych lub serwisów społecznościowych do Zespołu CERT Polska. Do zgłaszania incydentów służy także formularz dostępny na https://incydent.cert.pl/phishing.