wersja testowa serwisu

"Nie tylko Frasobliwy..." - wystawa czasowa w Muzeum Ziemi Rawskiej

22501

Przez całe wakacje w Muzeum Ziemi Rawskiej można oglądać prace 49 artystów z terenu województwa łódzkiego. Ekspozycja poświęcona jest wizerunkom Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej Polski środkowej.

Na wystawie zaprezentowano ponad sto prac. Obrazują one najważniejsze wydarzenia z życia Chrystusa, począwszy od narodzin i dzieciństwa, poprzez publiczną działalność, mękę i zmartwychwstanie, aż po wniebowstąpienie. Ekspozycja przybliża też wizerunki Chrystusa: od jednego z najstarszych w ikonografii chrześcijańskiej – Dobrego Pasterza – do nowszych, takich jak Serce Jezusa oraz obraz Jezusa Miłosiernego.

Zgromadzone dzieła - rzeźby, obrazy i wycinanki, obejmują okres od lat osiemdziesiątych XX wieku po ostatnie miesiące 2019 roku. W tradycji ludowej postać Jezusa Chrystusa wciąż jest otaczana szczególnym kultem, stąd tak wielu artystów poświęca mu swoje dzieła. Dla pasjonatów sztuki ludowej ta wystawa to nie lada gratka.

Ekspozycja „Nie tylko Frasobliwy… Wizerunki Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej województwa łódzkiego" została przygotowana przez Łódzki Dom Kultury. W Muzeum Ziemi Rawskiej można oglądać ją do 29 sierpnia br.

źródło: UM Rawa Mazowiecka