Można bezpłatnie i bez kolejek zbadać skórę po wakacjach. Akcja badań skóry przedłużona

158693003_187709389820286_760375577079341162_n

Ze względu na ogromne zainteresowanie Szpital Św. Ducha w Rawie przedłuża bezpłatne, otwarte badania pod kątem czerniaka. Będą one wykonywane również jesienią w szpitalu Rawie Mazowieckiej oraz przychodni Med-Kol w Koluszkach. Przypominamy, że akcja miała się skończyć w sierpniu.

Akcja została zorganizowana po to, aby dać możliwość jak największej liczbie osób przebadać podejrzane zmiany na skórze. Cieszy się ogromną popularnością. 

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który może być bardzo niebezpieczny, jeśli nie zostanie wykryty i leczony na czas. W ostatnich latach mamy do czynienia z około 2400 zachorowaniami rocznie (około 1200 u mężczyzn i około 1400 u kobiet), ale to właśnie czerniak jest nowotworem o największej dynamice wzrostu liczby przypadków. W Polsce w latach 1982-2002 liczba zachorowań zwiększyła się niemal 3-krotnie! Niestety czerniak odpowiada za ponad 1000 zgonów rocznie. Główną przyczyną tej sytuacji jest brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka, jak również późna wykrywalność.

Czerniakowi można zapobiegać poprzez unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, regularne badanie skóry i zgłaszanie się do lekarza w przypadku podejrzanych zmian. Podstawową metodą leczenia czerniaka jest radykalne wycięcie guza z odpowiednio szerokim marginesem zdrowych tkanek. W przypadku zaawansowanej choroby stosuje się leczenie ogólnoustrojowe oparte na nowoczesnych lekach celowanych.

Dla kogo badania w ramach programu:

  • osób w wieku 18-39 lat
  • osób w wieku 40-64 lat,

które zamieszkują województwo łódzkie oraz nie mają zdiagnozowanego nowotworu skóry, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały konsultacji dermatologicznej wraz z badaniem wideo/dermatoskopowym w ramach NFZ.

Jak wygląda badanie?

Osoby w wieku 40-64 lat umawiane są bezpośrednio do chirurga onkologa na badanie wideo/dermatoskopowe;
Osoby w wieku 18-39 lat umawiane są w pierwszej kolejności do lekarza POZ na badanie kwalifikujące. Pacjent, u którego zostaną wykryte podejrzane zmiany zostanie skierowany na wizytę z badaniem wideo/dermatoskopowym;

Gdzie są badania?

Badania są wykonywane w:

  • Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, ul. Warszawska 14 w poradni onkologicznej, pok. 10
  • NZOZ MED – KOL ul. Przejazd 6 95-040 Koluszki tel. (44) 714-55-00

Jak się zgłosić na badania?

  • tel. 729 059 508 (dni powszednie w godz. 8 – 15)
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
  • przez stronę https://profilaktykaczerniaka-rawa.pl/ 


Projekt dla wdrożenia Programu profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców województwa łódzkiego jest realizowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020.

Szpital im. Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej to nowoczesna placówka z pięcioma oddziałami: Chirurgii, Pediatrycznym, Chorób Wewnętrznych, Położniczo-Ginekologiczno-Noworodkowym, Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Ambulatoryjną Opieką Specjalistyczną posiadającą poradnie: chirurgiczną, położniczo- ginekologiczną, ortopedyczną, onkologiczną, okulistyczną dla dzieci, gruźlicy i chorób płuc, uzależnień. Zapewnia doskonałą opiekę wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej pacjentom z terenu całego powiatu rawskiego. Przy szpitalu działa również Podstawowa Opieka Zdrowotna przy ul. Niepodległości 8 zatrudniająca świetnych lekarzy z zakresu Chorób Wewnętrznych, Pediatrii, Okulistyki Dziecięcej i Medycyny Pracy.

Kontakt
SPZOZ Szpital Św. Ducha ul. Warszawska 14 96-200 Rawa Mazowiecka
Sekretariat telefon: 729 – 059 – 534