Mobilne płuca ruszyły w Polskę. Kampania także w dwóch lokalizacjach Łódzkiego! [Mapa]

Wolbrom-25-lutego-2022
Polski Alarm Smogowy

W poniedziałek, 14 listopada ruszyła kampania "Zobacz czym oddychasz". W 63 polskich miastach, w dziewięciu województwach stanie innowacyjna instalacja wielkich, mobilnych płuc. Akcja nie ominie także dwóch lokalizacji w Łódzkiem. Szczegóły poniżej.

Data inauguracji kolejnej odsłony kampanii Polskiego Alarmu Smogowego nie jest przypadkowa, to właśnie dziś, 14 listopada przypada Dzień Czystego Powietrza. A o tym, że to przede wszystkim w okresie grzewczym pozostawia wiele do życzenia nie trzeba przekonywać zbyt mocno. Dwumetrowy model ludzkich płuc, które "oddychając" pochłaniają  zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację mają to bardzo obrazowo uzmysłowić. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor.

Jak zaznaczają pomysłodawcy kampanii, płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to" pokazuje jakie pyły gromadzą się w naszych płucach.

Jeśli chodzi województwo łódzkie, mobilne płuca staną w dwóch lokalizacjach - będzie to Sieradz i Pabianice. Wszystkie 63 lokalizacje, o których instalacja dojedzie można zobaczyć na poniższej mapie.

- Cztery lata temu w naszej pierwszej kampanii brała udział tylko jedna instalacja mobilnych płuc – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i dodaje: - W tym sezonie grzewczym dysponujemy już siedmioma instalacjami, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. „samochodówki" – szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future. W kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni. Te trzy przykłady pokazują, że nasza kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem. Liczymy na to, że po tym sezonie grzewczym do naszej kampanii przyłączy się więcej podmiotów.

Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, ma ona na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ma być również impulsem do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z "kopciucha" i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza.