Łódzkie: Śnieg sypie intensywnie i tak będzie przez najbliższe godziny! Są alerty i to nie tylko o opadach [Alert meto]

Łódzkie: Śnieg sypie intensywnie i tak będzie przez najbliższe godziny! Są alerty i to nie tylko o opadadch
Pixabay

Są ostrzeżenia przez intensywnymi opadami śniegu. Ten zaczął już sypać i wedle prognoz IMGW ma tak być do późnych godzin wieczornych. Dodatkowo w ciągu najbliższych godzin może być też wietrznie. 

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują na obszarze powiatów: bełchatowskiego, kutnowskiego, łaskiego, łęczyckiego, pabianickiego, pajęczańskiego, poddębickiego, zduńskowolskiego, zgierskiego, brzezińskiego, łowickiego, łódzkiego wschodniego, opoczyńskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, rawskiego, skierniewickiego i tomaszowskiego. Alert obowiązuje także dla miasta Łodzi. 

Śnieg już intensywnie pada w naszym regionie i niewiele się zmieni w ciągu najbliższych kilku godzin. Idąc za prognozami synoptyków opady mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje do piątku, 3 lutego do godziny 21.00.

Na tym jednak nie koniec alertów dla Łódzkiego. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega także mieszkańców dwóch powiatów: wieluńskiego i wieruszowskiego przed silnym wiatrem. 

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu - informują służby wojewódzkie.

Prawdopodobieństwo obu ostrzeżeń określono na wysokie 80%.

Co dalej w pogodzie?

Przeglądamy prognozy synoptyków z IMGW. Ci jasno zaznaczają, że w nocy z piątku na sobotę mozemy się spodziewać kontynuacji pochmurnej pogody, ale w centrum i na Pomorzu więcej przejaśnień. Opady śniegu głównie we wschodniej i południowej części kraju, na zachodzie i nad morzem opady mieszane lub deszcz. Wiatr w wielu miejscach będzie jeszcze porywisty, na zachodzie kraju w porywach do 70 km/h, nad morzem do 80 km/h, w Karpatach do 100 km/h, w Sudetach do 160 km/h i stopniowo słabnący.

W sobotę główna strefa opadów śniegu przemieści się na południe kraju – tam przyrost pokrywy śnieżnej do około 8 cm. Miejscami w całym kraju również poprószy, ale już słabo i pojawi się dużo słońca. 

W niedzielę opady śniegu wystąpią tylko na zachodzie i na południu kraju. Od Warmii po Małopolskę okresami słonecznie. Na zachodzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem i tam lokalnie przyrost pokrywy śniegu do około 5 cm. Temperatura minimalna dość zróżnicowana, od około –14°C w rejonach podgórskich Karpat, –8°C na północnym wschodzie Polski, około –5°C w centrum, do 0°C nad samym morzem. W dzień od –7°C na Podhalu, –2°C w centrum, do 2°C lokalnie nad morzem. Wiatr osłabnie, jedynie nad morzem chwilami może być dość silny.