Kolej Wąskotorowa wraca na Ziemię Rawską. Poznaliśmy szczegóły kursów

Kolej Wąskotorowa wraca na Ziemię Rawską. Poznaliśmy szczegóły kursów
fot. wolontariusze Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych

Po blisko dwuletniej przerwie oraz sukcesie pociągów uruchamianych w czasie Dni Rawy Mazowieckiej 2022 ponownie odbędą się podróże przez malownicze tereny Ziemi Rawskiej. Od tego roku każdemu z pociągów nadano nazwę nawiązującą do Ziemi Rawskiej. Są to odpowiednio: RAWKA, CHRYZOSTOM PASEK oraz SHAKESPEARE. Będzie to okazja do podróży naszą zabytkową koleją i przypomnienia sobie minionego klimatu sprzed lat.

Pociągi będą odjeżdżać z dworca kolejowego w Rawie Mazowieckiej (obok dworca PKS) w każdą ostatnią sobotę miesiąca od lipca do września włącznie, o godzinie 10:30 i 13:30 i 16:30. Odjazdy z Białej Rawskiej nastąpią o godz. 12:00, 15:00 i 18:00. 

- W Rawie Mazowieckiej wsiąść do pociągu będzie można również na przystanku Zamkowa Wola, który jest położony przy ulicy Batorego. Przejazd z Rawy do Białej Rawskiej i z powrotem zajmuje około dwóch godziny czasu. Bilety na pociąg będzie można nabyć u konduktora w pociągu (bez dodatkowych opłat). Bilet normalny na trasie Rawa Mazowiecka-Biała Rawska Tam i z powrotem kosztować będzie 25 złotych. W pociągach honorowane są ulgi ustawowe i tak uczniowie oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny za bilet zapłacą 15,75 zł, zaś dzieci do lat podróżować będą bezpłatnie. Po raz pierwszy w historii naszej kolei pociągi będą miały nazwy, które nawiązywać będą do regionu rawskiego - informują przedstawiciele Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych.

Nazwy naszych pociągów nawiązują do historii Ziemi Rawskiej. Są to kolejno:
RAWKA - pierwsza para pociągów nosi imię rzeki Rawki której nazwa pochodzi od największego miasta Ziemi Rawskiej - Rawy, nazwanej później uzupełniająco Mazowiecką. Rzeka wraz z otoczeniem jest obecnie rezerwatem przyrody. W czasach budowy naszej kolei, w latach 1914-1915 rzeka ta wyznaczała linię frontu prusko-rosyjskiego. Pociągi naszej kolei zaopatrywały zgrupowanych wzdłuż brzegów Rawki żołnierzy Armii Pruskiej w żywność, broń i amunicję.

CHRYZOSTOM PASEK - druga, wczesnopopołudniowa para pociągów nosi imię marszałka sejmiku rawskiego i znanego polskiego pamiętnikarza epoki baroku, wykształconego w kolegium jezuickim w Rawie (Mazowieckiej). Znane ze zbioru lektur szkolnych "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska dokumentują wojenne epizody oraz ziemiańskie życie w drugiej połowie XVII wieku. Dwa wieki później "Pamiętniki" związanego z Rawą twórcy stały się literacką inspiracją dla takich twórców jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Henryk Sienkiewicz.

SHAKESPEARE - trzecia, popołudniowo-wieczorna para pociągów została nazwana na cześć angielskiego poety, dramaturga i aktora Williama Shakespeare'a. Jednym z ostatnich jego dzieł była "Opowieść zimowa" bazująca na tragicznej historii zamieszkujących rawski zamek księcia Siemowita III i jego żony księżnej Ludmiły. Do dziś ruiny rawskiego zamku nawiedza wieczorami duch księżnej Ludmiły.

Więcej informacji o Kolei Rogowskiej na stronie www.kolejrogowska.pl.