Infrastruktura sołecka na Plus: Można składać nowe wnioski o dofinansowania. W puli 6 mln złotych

2b19039892926da39539af655fbfaff8_XL

Aż 6 milionów złotych – o dwa miliony więcej niż w ubiegłym roku – trafi do sołectw w całym województwie w ramach programu „Infrastruktura sołecka na Plus". To pieniądze na realizację pomysłów mieszkańców, którzy chcą, aby ich wsie wzbogaciły się o nowe centra rekreacji, boiska, miejsca do spotkań i integracji.

– Mieszkańcy dają pomysł, samorząd województwa wykłada pieniądze, a jedno plus drugie, to „urządzanie" sołectw zgodnie z potrzebami ludzi – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. 

Nabór wniosków właśnie ruszył. „Infrastruktura sołecka na Plus" to kolejny program, po „małych" grantach sołeckich kierowany do mieszkańców wsi. Łącznie na rozwój sołectw, samorząd województwa przeznaczy w tym roku 14 milionów złotych.

To już druga edycja programu „Infrastruktura sołecka na Plus", który w ubiegłym roku cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że zarząd województwa w połowie roku podjął decyzję o podwojeniu puli, która na początku wynosiła 2 mln zł. Dzięki temu z ubiegłorocznej edycji skorzystało 40 sołectw. Tegoroczny budżet jest jeszcze większy, bo wynosi aż 6 mln zł, dzięki czemu będzie możliwe zrealizowanie co najmniej 60 inwestycji opartych na pomysłach mieszkańców. Każde sołectwo – bo to ono wychodzi z pomysłem i wnioskiem - może się starać o dofinansowanie do 100 tys. zł, a dotacja może pokryć 100 procent inwestycji.

- Podziwiając zrealizowane projekty z pierwszej edycji programu, nie mieliśmy wątpliwości, że trzeba znacząco zwiększyć pulę. To były bardzo dobrze wydane pieniądze, bo dzięki nim powstały obiekty, które są spełnieniem oczekiwań i marzeń mieszkańców wsi w całym województwie – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.

A lista tych spełnionych marzeń i potrzeb jest długa. Są na niej m.in. centrum zabaw dla dzieci i dorosłych w Nowym Adamowie w gm. Aleksandrów Łódzki, ogród edukacyjny w podsieradzkich Błaszkach, altana z piecem do chleba w Nowym Wylezinie w gm. Kowiesy, studnia kazimierska w Żarnowie czy mini tężnia solankowa w Ględzianówku w gm. Witonia. W kilku miejscowościach powstały nowe altany, wiaty czy sale oraz świetlice wiejskie, przybyło też placów rekreacji i zabaw – muzycznych, zielonych czy ze ścieżkami edukacyjnymi. Mieszkańcy sołectwa Czerkiesy mogli położyć dach na nowobudowanej świetlicy, a mieszkańcy Bedlna-Parceli mają nową scenę plenerową. Co łączy te wszystkie inwestycje poza dotacją z programu „Infrastruktura sołecka na Plus"? Ludzie. W każdym przypadku pomysł wyszedł od mieszkańców, i w każdy miejscu, nowy obiekt im służy, integruje i daje możliwości rozwoju.

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji programu, docenione zostały projekty kreatywne, innowacyjne, zrealizowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Tak samo będzie w tegorocznej ocenie wniosków – na dofinansowanie mają szansę projekty nieszablonowe, oryginalne, innowacyjne, ekologiczne oraz uwzględniające tradycję i kulturę regionu. Pomysły, które będą przyciągać do danej miejscowości mieszkańców całej gminy czy powiatu oraz takie, które wykorzystują położenie wsi czy jej turystyczny potencjał. Równie ważnym kryterium będzie podniesienie jakości życia mieszkańców danego sołectwa.

- Plus to znak, który łączy, ale plus to też coś najlepszego. Nasz program łączy, bo integruje mieszkańców, ale i daje sołectwu oraz całej gminie nowe możliwości – dodaje marszałek Grzegorz Schreiber.

Nabór wniosków właśnie ruszył i potrwa do 14 marca. Szczegóły programu i regulamin dostępne są pod linkiem: https://bit.ly/3JQBIpC

„Infrastruktura sołecka na Plus" to jeden z dwóch programów Samorządu Województwa Łódzkiego skierowany bezpośrednio do sołectw i ich mieszkańców. Drugi to „Sołectwo na Plus", czyli tzw. małe granty sołeckie, których maksymalna wysokość to 12 tysięcy zł, a cały tegoroczny budżet to 8 mln zł. Tym samym, w ramach obu programów do wsi w Łódzkiem w tym roku popłynie rekordowe 14 mln zł. Rekordowe, bo w 2017 roku wsparcie dla sołectw z budżetu województwa wynosiło 1 mln zł.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi