Gmina Piątek realizuje projekt inwestycyjny, współfinansowany ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek", w ramach którego zaplanowano kompleksową termomodernizację 8 budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek, w tym 6 świetlic wiejskich, budynku szkolnego i Sali sportowej. Wysokość dofinansowania stanowi 85% kosztów kwalifikowanych projektu. Szacowany koszt całkowity to 3.777.985,00 pln, a dofinansowanie 2.249.799,39 pln.
Przedsięwzięcie wpisuje się w dokumenty RPO WŁ na lata 2014-2020: priorytet inwestycyjny 4c; wypełnia cel tematyczny 4 Umowy Partnerstwa: „Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach" i cel szczegółowy „Poprawiona efektywność energetyczna w sektorze publicznym i w sektorze budownictwa mieszkaniowego".
Projekt został podjęty z uwagi na niezadawalający stan techniczny, niewystarczające parametry energetyczne i niski poziom ochrony cieplnej obiektów nim objętych. Zasadniczym zamiarem przedsięwzięcia jest ograniczenie zużycia energii szczególnie ze źródeł konwencjonalnych, które umożliwi znaczącą i zauważalną poprawę stanu jakości powietrza na terenie gminy Piątek.
Inwestycja realizowana jest w oparciu o Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Piątek, uzgodniony przez RDOŚ w Łodzi, przyjęty uchwałą Rady Gminy Piątek oraz zaopiniowany przez WFOŚiGW w Łodzi. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Piątek jest jednym z narzędzi pozwalającym wypełnić przyjęty przez władze gminy priorytet działania służący poprawie stanu powietrza atmosferycznego na obszarze gminy poprzez min wykonywanie termomodernizacji obiektów oraz likwidację niskiej emisji dzięki likwidacji lokalnych palenisk opalanych paliwem stałym.
Gmina Piątek, jako Beneficjent główny projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek", posiada stabilność ekonomiczną i finansową. Analiza projekcji finansowych przygotowanych dla budżetu Gminy wskazała, że finansowanie projektu ze środków własnych w przewidywanej wysokości jest możliwe. Realizacja Projektu nie wywoła deficytu budżetowego w skali uniemożliwiającej jego pokrycie przez Gminę. Budżet Gminy jest zrównoważony planowanymi wpływami i wydatkami mimo planowanej realizacji Projektu.
W wyniku realizacji projektu osiągnięte zostaną następujące wskaźniki:
Wskaźniki produktu:
• Liczba zmodernizowanych energetycznie budynków – 8,00 szt.
• Powierzchnia użytkowa budynków poddanych termomodernizacji - 2277,40 m2
• Liczba zmodernizowanych źródeł ciepła – 6,00 szt.
Wskaźniki rezultatu bezpośredniego:
• Zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych (CI32) –
836.787,14 kWh/rok
- Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych (CI34) – 259,7 ton/rok
- Ilość zaoszczędzonej energii cieplnej – 2482,0 GJ/rok
- Zmniejszenie zużycia energii końcowej w wyniku realizacji projektów – 2482,0 GJ/rok