Finał WOŚP 2023: Policja zwraca się z ważnym apelem do wolontariuszy i darczyńców!

260-162552_mo1
KPP Łask

Już jutro 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas tego pozytywnego wydarzenia, niestety, incydentalnie dochodzi do przykrych zdarzeń - kradzieży czy oszustw. Dlatego, jak co roku policja w dniu orkiestrowego grania wzmacnia swoje działania kierując do służby większą ilość patroli. Mundurowi będą czuwać nad bezpieczeństwem, ale kierują też rady i to zarówno do kwestujących, jak i tych wspierających zbiórki. - Apelujemy aby w sytuacji wymagającej interwencji policjantów alarmować dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego 112 - przekazują policjanci.

Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają również o bezpieczeństwo wolontariuszy, ale nie tylko. Mundurowi rokrocznie apelują, aby puszki wystawione w różnych punktach np. sklepach odpowiednio zabezpieczyć przed kradzieżą i radzą:

 • Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
 • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe" logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
 • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
 • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
 • Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe" naklejki.
 • Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją (numer telefonu alarmowego 112) lub strażą miejską/gminną (numer telefonu alarmowego 986).
 • Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.


PRZECZYTAJ >>> Radomsko: Napad na bank na ul. Tysiąclecia! 30-latek użył mocno nietypowego narzędzia

Tak wygląda oficjalny identyfikator, który każdy wolontariusz zobowiązany jest mieć podczas kwestowania

Porady dla wolontariuszy

Przede wszystkim policjanci apelują do tysięcy wolontariuszy, by prowadzili pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

 • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
 • głównych ciągach komunikacyjnych;
 • miejscach dobrze oświetlonych;
 • miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
 • miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.


- Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne. Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych. Szczególnie ważne jest abyście wracając do Waszego sztabu po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich - radzą policjanci.

POLECAMY >>> Chciała sprzedać meble, straciła kilkanaście tysięcy złotych! Kolejna ofiara oszustów w naszym regionie

Przyłączamy się do apelu policji, jednocześnie życząc wszystkim wolontariuszom pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!