Dziś 2 maja, czyli dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ale o głębokich historycznych korzeniach. Dziś, w dniupoświęconemu jednemu z najważniejszych symboli narodowych przypominamy co oznaczają biało-czerwone barwy, skąd się wywodzi to święto i dlaczego warto je pielęgnować.
Dzień Flagi RP został ustanowiony stosunkowo niedawno - w 2004 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór 2 maja nie był przypadkowy. To dzień pomiędzy dwoma innymi ważnymi datami – Świętem Pracy (1 maja) a Świętem Konstytucji 3 Maja (3 maja). Historycznie 2 maja był także dniem, w którym w czasach PRL nie obchodzono żadnych uroczystości państwowych, a wręcz przeciwnie – często zdejmowano flagi po 1 maja, by nie wisiały podczas święta konstytucji.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej choć jest jednym z najmłodszych świąt państwowych to polskie barwy narodowe – biel i czerwień – mają głębokie historyczne korzenie. Wywodzą się one z barw herbu Królestwa Polskiego oraz herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Znaczenie tych kolorów zamanifestowano w sposób szczególny 3 maja 1792 roku, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wówczas kobiety wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a mężczyźni nosili biało-czerwone szarfy – był to najprawdopodobniej pierwszy publiczny i powszechny wyraz uznania dla tej symboliki.
Biało-czerwone barwy towarzyszyły Polakom w najważniejszych momentach. Pierwsza regulacja prawna dotycząca barw narodowych została uchwalona przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku. Uznano wówczas, że wspólnym symbolem jednoczącym Polaków będzie Kokarda Narodowa w kolorach białym i czerwonym. O fladze państwowej w tych barwach wspomniano po raz pierwszy w akcie prawnym w uchwale Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku.
Co symbolizuje flaga Polski?
Polska flaga składa się z dwóch poziomych pasów: biały u góry, czerwony na dole. Kolory te wywodzą się z herbu Rzeczypospolitej – biały orzeł na czerwonym tle. W symbolice biały oznacza czystość, szlachetność i pokój, natomiast czerwony – odwagę, męstwo i przelaną krew za ojczyznę.
Choć Dzień Flagi nie jest to świętem ustawowo wolnym od pracy, Dzień Flagi coraz częściej wiąże się z lokalnymi i ogólnopolskimi wydarzeniami patriotycznymi. W wielu miastach organizowane są uroczystości podniesienia flagi, biegi z flagą, koncerty i lekcje patriotyzmu w szkołach. Coraz więcej osób tego dnia wywiesza flagi na balkonach, domach i samochodach.
CZYTAJ TAKŻE >>> Jak prawidłowo wieszać flagę? Sprawdź zasadny, które nie dla wszystkich są oczywiste
Dzień Flagi RP to nie tylko przypomnienie o biało-czerwonych barwach. To także okazja do refleksji nad naszą tożsamością, historią i wartościami, które nas łączą. W czasach niepokoju i podziałów to właśnie symbole narodowe mogą być tym, co przypomina o wspólnych korzeniach i odpowiedzialności za przyszłość.